Tutaj jesteś

Psycholog a psychiatra – różnice

30 września 2024 Lifestyle Psycholog a psychiatra


Psycholog, psychiatra, a psychoterapeuta – choć zawody te związane są z pomocą człowiekowi, nie można traktować ich tożsamo. Każdy ze specjalistów ma określone kompetencje, które wpływają na zakres podejmowanych działań w toku pracy z pacjentem lub osobą, potrzebującą profesjonalnego wsparcia w poprawie codziennego funkcjonowania. Jakie są zatem podstawowe różnice między psychologiem a psychiatrą? Kim jest psychoterapeuta?

Najprostszą metodą, aby sprawdzić, czym zajmują się psycholog, psychiatra i psychoterapeuta, jest odwiedzenie stron osób wykonujących poszczególne zawody. Możesz też sprawdzić portal w całości poświęcony tematyce zdrowotnej, np. Psychologwnecie.pl — każda z trzech specjalizacji jest tam dokładnie opisana. 

Czym zajmuje się psycholog?

Praca psychologa polega na niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi w rozwiązywaniu różnorodnych problemów i poprawie jakości życia poprzez indywidualny rozwój i usprawnienie kontaktów z innymi osobami. Warto zaznaczyć, że do osiągnięcia tych celów wykorzystywane są profesjonalne metody naukowe. By móc uprawiać ten zawód, konieczne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku psychologia. W tej dziedzinie nauki nie stosuje się natomiast tytułu naukowego licencjata. Każdy student może również zdecydować się na specjalizację zawodową – psychologię kliniczną, czy też psychoseksuologię.

Jak wygląda praca psychiatry?

Psycholog to zawód zaufania publicznego, kompetencje psychiatry klasyfikowane są natomiast jako medyczne. Oznacza to, że pierwszy z tych specjalistów nie leczy pacjentów, a im pomaga. Zakres kompetencji każdego z tych specjalistów jest o wiele szerszy, jednak ten aspekt stanowi podstawową różnicę pomiędzy zawodami.

Czym zatem zajmuje się psychiatra? Jest to specjalista, który leczy, opiniuje i diagnozuje zaburzenia oraz choroby psychiczne. U pacjentów stosuje się m.in. farmakoterapię, psychoterapię, a w najtrudniejszych przypadkach – elektrowstrząsy. Forma leczenia dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Może to być terapia kliniczna lub cykliczne spotkania z lekarzem.

Psychiatra a psycholog – różnice

Warto pamiętać, że pomoc psychologa zależy od woli danej osoby. Nie jest zatem przymusowa. W przypadku poważnych zaburzeń i chorób psychicznych stosuje się niekiedy leczenie bez zgody pacjenta.

Psychiatria to dziedzina medyczna, której specjalista musi posiadać wiedzę z zakresu psychologii, neurologii, biologii, medycyny i farmakologii. Psychologia jest natomiast dziedziną społeczną, a w klasycznej systematyce – subdyscypliną filozoficzną.

Psycholog nie może leczyć chorób psychicznych. Takie uprawnienia ma jedynie psychiatra. Ukończenie studiów jednolitych magisterskich nie predestynuje też psychologa do zawodu psychoterapeuty.

Psycholog nie ma również uprawnień do stosowania farmakoterapii. Nie może on również wypisywać zwolnień lekarskich.

Jeśli dana osoba odczuwa jakiś dyskomfort psychiczny, może udać się na początku do psychologa. Na podstawie zgromadzonych informacji podpowie on jakie kroki warto podjąć, by dany problem rozwiązać. Może zalecić psychoterapią lub skorzystanie z pomocy psychiatrycznej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu udać się na konsultację z psychiatrą albo terapeutą. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Czasami wystarczy pomoc psychologa.

Kim jest psychoterapeuta?

Po ukończeniu studiów magisterskich i obronie tytułu naukowego, każdy psycholog może zdecydować się na dalszą naukę. Niestety, nie jest ona darmowa. Czesne za cztery lata nauki w szkole psychoterapii wynosi ok. 10 000 zł. Samo korzystanie z usług specjalisty również nie jest darmowe, choć niekiedy pokrywa je ubezpieczenie.

Zasadniczym celem psychoterapii jest poprawa zdrowia psychicznego, relacji międzyludzkich, umiejętności społecznych i polepszenie ogólnej jakości życia u osób, zmagających się np. z zaburzeniami odżywiania, depresją, stanami lękowymi itp. W tym celu stosuje się głównie metody psychologiczne, a nie medyczne, co pozwala odróżnić zawód terapeuty od psychiatry. W zależności od problemu konkretnej osoby, realizowane są indywidualne sesje lub spotkania grupowe.

Warto pamiętać, że psychoterapia, psychologia i psychiatria nie są takimi samymi dziedzinami, choć łączy je oczywiście jeden cel – pomoc drugiemu człowiekowi. Niezależnie od tego, z jakimi problemami zmaga się dana osoba, nie powinna ona bać się poprosić o pomoc. Korzystanie z usług psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry nie jest powodem do wstydu, a dowodem wielkiej odwagi i świadomości własnego stanu zdrowia.

Artykuł sponsorowany

buty do pracy

Redakcja jestempieknabo.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?