Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak wygląda pierwsza konsultacja dietetyczna – najczęstsze pytania

13 kwietnia 2025 pierwsza konsultacja dietetyczna


Do dietetyka chodzimy w różnych sytuacjach. Czasem potrzebujemy po prostu kilku porad żywieniowych, a czasem całej diety ułożonej przez profesjonalistę. Korzystamy z pomocy dietetyka, gdy chcemy schudnąć lub przybrać na wadze, a czasem także ze względu na wykrytą chorobę, przy której musimy stosować odpowiednią dietę. Powodów wizyty u dietetyka może być naprawdę sporo i w zależności od tego, z czym przychodzisz, wizyta będzie wyglądać nieco inaczej. Odpowiadamy na najczęstsze pytania, jakie możesz mieć, jeśli wybierasz się na wizytę u dietetyka.

Jak może wyglądać pierwsza wizyta u dietetyka?

Pierwsza konsultacja dietetyczna może trwać od 30 minut do nawet godziny. Spotkanie rozpoczyna się od dokładnego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Dietetyk zapyta z pewnością o to, z czym dokładnie przychodzisz na konsultację. Będzie chciał również poznać Twoje codzienne nawyki, preferencje kulinarne, dowiedzieć się, czy uprawiasz aktywność fizyczną. Możesz dostać również do wypełnienia kwestionariusz, na podstawie którego specjalista ułoży Ci później dietę. Dietetyk dopyta także o ewentualne alergie pokarmowe oraz choroby, które mogłyby mieć wpływ na dietę (np. cukrzycę, nadciśnienie, choroby tarczycy).

Często podczas pierwszej wizyty wykonuje się także podstawowe pomiary, takie jak:

  • waga i wzrost;

  • obwody ciała (talia, biodra, udo);

  • analiza składu ciała (dzięki tym badaniom specjalista może poznać dokładny poziom tkanki tłuszczowej, wody i masy mięśniowej w Twoim ciele).

Wszystko to pozwala dietetykowi lepiej zrozumieć Twoje potrzeby i zaplanować skuteczne działania.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Odpowiednie przygotowanie do pierwszego spotkania znacząco ułatwi pracę dietetykowi i sprawi, że nie będziesz się martwić, czy na pewno powiedziałeś/powiedziałaś specjaliście o wszystkim. Jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Spisz swoje cele i oczekiwania

Zastanów się, dlaczego decydujesz się na wizytę. Czy chodzi o redukcję masy ciała, poprawę samopoczucia, wsparcie w chorobie? Dietetyk musi mieć taką wiedzę, aby na tej podstawie przygotować dla Ciebie odpowiedni plan żywieniowy.

Przygotuj dzienniczek żywieniowy

Warto przez kilka dni przed wizytą zapisywać wszystko, co jesz i pijesz – wraz z godzinami posiłków. Dzięki temu dietetyk będzie miał realny obraz Twoich nawyków żywieniowych.

Zbierz wyniki badań

Jeśli masz aktualne wyniki badań krwi (np. morfologia, lipidogram, poziom glukozy, TSH), koniecznie je zabierz. W niektórych przypadkach mogą one Ci pomóc dobrać odpowiednią dietę.

Pamiętaj o szczerości podczas rozmowy z dietetykiem. To profesjonalista – nie będzie Cię oceniać za Twoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, chce Ci po prostu pomóc. Im na większą szczerość się zdobędziesz, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednią dietę.

W jaki sposób dietetyk ustala odpowiednią dietę?

Na podstawie zebranych informacji dietetyk przygotowuje indywidualny plan żywieniowy. Będzie opierał się na przeprowadzonym kwestionariuszu i informacjach, które przekażesz specjaliście. Najczęściej uwzględnia się:

  • Twój tryb życia (praca, aktywność fizyczna, stres);

  • Twoje preferencje smakowe i produkty, których nie lubisz;

  • aktualny stan zdrowia oraz wyniki badań;

  • zapotrzebowanie kaloryczne i rozkład makroskładników (białka, tłuszcze, węglowodany).

Nie zawsze otrzymasz gotowy plan żywienia już przy pierwszej wizycie. Czasami na początek dietetyk przedstawi jedynie wstępne zalecenia, a dopiero po kilku dniach – szczegółowy jadłospis. Specjalista może też zaproponować kolejną konsultację, jeśli potrzebne będą dodatkowe badania lub dokładniejsze analizy, albo jeśli po prostu chciałby śledzić, jak sprawdza się dana dieta. Dietetyk w Łodzi zaoferuje Ci takie wsparcie w zakresie żywienia, jakiego potrzebujesz najbardziej.

Artykuł sponsorowany

Redakcja jestempieknabo.pl

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?