Tutaj jesteś

Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

25 września 2022 Zdrowie rodzaje blizn


Blizny nie wyglądają atrakcyjnie, ale niestety do ich powstania może dojść z wielu powodów. Niektórzy mają rozmaite pamiątki na skórze już z czasów dzieciństwa. Obecnie postęp technologii sprawił, że można pozbyć się nawet starych blizn, rozległych, z różnych części ciała i twarzy. Najważniejsze będzie odpowiednie dbanie o ranę, aby nie doszło do powstania blizny. W przypadku świeżych zmian skórnych istnieje wiele skutecznych metod, aby zostały na rozjaśnione lub nawet stały się niemalże niewidoczne. Dojrzewanie blizny, co wiąże się z jej przebudową, może trwać nawet kilka lat.

Jakie są rodzaje blizn?

W fazie powstawania blizny pojawia się stan zapalny na skutek przerwania ciągłości naskórka. Służy to do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Następnie jest faza tworzenia komórek tkanki łącznej, ma na celu odbudowanie powstałych ubytków. Na koniec następuje dojrzewanie blizny, co trwa najdłużej. Wyróżnia się blizny zanikowe, przerostowe i keloidy. Te pierwsze powstają na skutek niewłaściwej syntezy nowych tkanek. Wiele osób zmaga się z bliznami zanikowymi, które są charakterystyczne dla trądziku i ospy wietrznej. Jeśli proces gojenia rany nie przebiega prawidłowo, to wzrasta ryzyko wystąpienia blizny przerostowej. Może to nawet wynikać z uwarunkowań genetycznych. Tego rodzaju blizny są wypukłe, najczęściej zaczerwienione. Z kolei keloidy dotyczą blizn przerośniętych, twardych i sinoczerwonych.

Jakiego pochodzenia mogą być blizny?

Za powstawanie blizn może odpowiadać wiele czynników. Najczęściej spotykane są blizny potrądzikowe, z którymi zmagają się przede wszystkim osoby w okresie dojrzewania. Jeśli ktoś niewłaściwie pielęgnuje skórę, stosuje niedpowiednią metodę leczenia zmian trądzikowych, to niestety zwiększa się ryzyko powstania blizn. Po oparzeniu również może zostać blizna, najczęściej dochodzi do wystąpienia keloidów. Za oparzenia może odpowiadać promieniowanie słoneczne, ogień, wrzątek, prąd elektryczny. Kolejnym rodzajem są blizny pooperacyjne, czyli ślady na skórze w miejscach nacięć skalpelem. Po urazach również mogą pojawić się blizny.

Co pomoże na blizny?

Świetnym opcją będzie mobilizacja blizny, czyli jej masowanie. W ten sposób można zwiększyć jej elastyczność, pobudzić procesy regeneracyjne, zmniejszyć ryzyko powstania przerostu i zgrubień. O technikach mobilizacyjnych warto pomyśleć już po około trzech tygodniach od powstania blizny. Terapia manualna stanowi skuteczną metodę rehabilitacji w przypadku tego typu zmian skórnych. Do leczenia blizn pomocne są żele silikonowe, które przyspieszają procesy regeneracyjne tkanek i działają nawilżająco. Można również sięgnąć po preparaty do stosowania miejscowego z simetikonem lub dimetikonem. Będą świetną opcją przy bliznowcach i bliznach przerostowych. Godne polecenia są także kremy z masą perłową, szczególnie przy bliznach na twarzy. Warto też stosować maści i kremy z witaminami, alantoiną, heparyną, wyciągiem z cebuli. Najbardziej skuteczne są preparaty z witaminami A i E, które odpowiadają za prawidłową regenerację skóry.

Rola błonnika w diecie – jak zadbać o jelita

Redakcja jestempieknabo.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?